راهنمای استفاده از پایگاه ovid

تهیه کننده: الهام تندیشه

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

Ovid یکی از اولین پایگاههای تجاری دنیا در امر گسترش سریع اطلاعات و رفع نیازهای اطلاعاتی الکترونیکی در زمینه های علوم زیستی، بهداشت و پزشکی است. کتابخانه ها، محققان، پزشکان، مراکز بیوتکنولوژی، مراکز تحقیقاتی، بیمارستانها، دانشجویان رشته های مختلف از آن استفاده می کنند Ovid. متعلق به شرکت Wolters Kluwer Health می باشد که دسترسی به محتوای 1300 ژورنال و بیش از 5400 کتاب را از 145 بانک اطلاعاتی امکان پذیر ساخته است.

انتخاب پایگاههای اطلاعاتی Ovid جهت جستجو

پس از ورود به محیط جستجوی Ovid ، صفحه اصلی آن مطابق تصویر زیر نمایان می شود. در این صفحه می توانید با تیک زدن در چک باکس پایگاههای فهرست شده، یک یا چند پایگاه مورد نظر خود را جهت جستجو انتخاب نمایید. توضیحات مربوط به محتوای هریک از پایگاههای موجود را با کلیک روی علامت که در جلو عنوان هر پایگاه قرار دارد به دست می آورید.

بعد از این که پایگاههای مورد نظر انتخاب شد، می توانید جستجو را آغاز کنید . فهرست بانک های انتخابی نیز در این صفحه نمایش داده می شود که با دکمه Hide می توانید آنها را پنهان نمایید. همچنین در صفحه Search با کلیک بر روی change می توانید به صفحه انتخاب پایگاه برگشته و بانک اطلاعاتی مورد نظر خود را تغییر دهید.

پس از ورود به صفحه اصلی جستجو در نوار آبی بالای صفحه انواع جستجو را مشاهده می کنید

Basic Search

اولین و ساده ترین بخش جستجو در Ovid است که در کوتاهترین زمان ممکن بیشترین نتایج را بازیابی می کند. شامل باکس جستجو و تعدادی محدود کننده است. با انتخاب گزینه "Include Related Terms" علاوه بر کلید وازه وارد شده ، واژه های مرتبط با آن نیز جستجو خواهند شد. در این شیوه جستجو امکان استفاده از عملگرهای بولین در ترکیب کلید واژه ها وجود ندارد. می توان عنوان کامل و دقیق یک مدرک را داخل گیومه در باکس جستجو وارد نمود تا دقیقاً همان مدرک بازیابی شود.

ژورنال ها:

در نوار آبی بالای صفحه با انتخاب Journals به مجموعه زورنال های ovid دسترسی خواهید داشت و از میان همه ژورنالها تنها متن کامل مقالات ژورنال هایی را که مشترک هستید می توانید دریافت کنید.

Ovid به شما این امکان را می دهد که کتابهای موجود را از نوار آبی رنگ بالای صفحه قسمت Books مرور کنید و حتی درون کتاب ها به جستجو بپردازید.

با انتخاب گزینه Multimedia از نوار آبی بالای صفحه، شما به مجموعه ای از منابع چند رسانه ای شامل ویدئو، عکس و فایل صوتی دسترسی خواهید داشت. همانطور که در تصویر زیر می بینید، صفحه نمایش نتایج جستجو که با مربع قرمز مشخص شده است تمامی امکانات صفحه جستجوی سایر منابع قبلا توضیح داده شده است را دارد.

Multimedia

در این قسمت می توانید به جستجوی چندرسانه ای ها شامل فیلم، صوت و تصویر بپردازید

 محیط کار شخصی

این فضا امکانات و ابزارهای مفیدی را در اختیار قرار می دهد که بر اساس آن می توان به ذخیره سازی، پردازش و مدیریت اطلاعاتپرداخت. در این قسمت شما می توانید مواردی را که هنگام جستجو در این پایگاه به لیست علاقه مندی های خود اضافه کردید، مشاهده و مدیریت نمایید.