± معرفی ScienceDirect

± نگاهی به صفحه نتیجه جستجو(Results)

± عضویت درScienceDirect

± نگاهی به متن مقاله

± جستجوی سریع((Quick

± مرور(Browse)

± جستجوی مقدماتی(Basic)

± آگاهی رسانی(ALERT)

± جستجوی پیشرفته(Advanced)

± عملگرها

± تاریخچه جستجو(Search History)

::معرفی ScienceDirect

نام شرکتElsevier در سال 1580، زمانی که لوئیس الزویر(Lowys Elsevier) شروع به فروختن کتاب به دانشجویان کرد مطرح شد. Elsevier یکی از اولین ناشرانی است که به چاپ مجلات علمی و شرح وقایع علمی پرداخته است. نویسندگانی که با Elsevier همکاری داشته اند از نامداران روزگار خود بوده اند که می توان از اسکالیجر(Scaliger)، گالیلئو (Galileo) ، اراسموس (Erasmus) و دکارت (Descartes) نام برد.شعبه اصلی Elsevier Science در آمستردام هلند می باشد.

ٍElsevier یک ناشر چند رسانه ای پیشرو می باشد که محصولات و خدمات علمی، فنی و پزشکی را در سراسر دنیا منتشر می کند.Elsevier بیش از 200000 محصول و خدمات ارائه می دهد که شامل مجلات، کتابها، محصولات و خدمات الکترونیکی، پایگاههای اطلاعاتی می باشد و هر سال بیش از 1600 نشریه و 1200 کتاب را منتشر می نماید.

Brand های اصلی Elsevier Science ناشرین Academic Press، Butterworth-Heinemann، Cell Press، Churchill-Livingstone، MDL، Engineering  Information، Excerpta Medica، The Lancet، MD consult، Mosby، North-Holland، Pergamon، ScienceDirect و WB Saunders می باشد.

ُScienceDirect: یک سرویس اطلاعاتی الکترونیکی پیشرو می باشد که به وسیله آن به بیش از 1700 مجله علمی، فنی، پزشکی به صورت تمام متنfulltext)) دسترسی پیدا می کنید. به بیش از 59 میلیون چکیده مقالات علمی دسترسی پیدا می کنید. با مقالات بیش از 120 ناشر دیگر ارتباط برقرار می کنید.دسترسی به مقالات آن طبق اشتراک دانشگاه تهران از سال 1999 به بعد می باشد.

Academic Press: در حدود 60 سال است که اطلاعات مورد نیاز دانشمندان، محققان، مهندسان و متخصصان در صنعت و دانشگاه را ارائه می نماید و شامل بیش از 167000 مقاله از حدود 250 نشریه می باشد.

پوشش موضوعی آن عبارتند از: کشاورزی و علوم زیستی - هنرها و علوم انسانی - بیوشیمی، ژنتیک وزیست شناسی مولکولی - تجارت، مدیریت و حسابداری - مهندسی شیمی - شیمی - علوم تصمیم گیری(Decision Sciences) - زمین و علوم سیاره ای - اقتصاد، اقتصاد سنجی و مالی - انرژی - مهندسی - محیط زیست - ایمنی شناسی و میکروبیولوژی - علوم مواد - ریاضیات - پزشکی و دندانپزشکی - علوم اعصاب - پرستاری - فارماکولوژی، سم شناسی و علوم دارویی - فیزیک و ستاره شناسی - روانشناسی - علوم اجتماعی - دامپزشکی و علوم دامی

::عضویت در ScienceDirect

با توجه به اینکه دسترسی به ScienceDirect بر اساس IP Addressها تنظیم شده است و احتیاجی به وارد کردن user name و password ندارد ولی با عضویت(Register) در ScienceDirect و ایجاد یک پروفایل شخصی(My Profile) از امکاناتی مانند ذخیره کردن جستجو ها، ایجاد لیستی از نشریات مورد علاقه(My Favorite Journals and Book Series) و Search Alerts، Journal Issue Alerts و Citation Alerts و ایجاد تاریخچه جستجو search history و ترکیب کردن جستجوها با هم استفاده کنید.

اگر شما عضو هستید user name و password  خود را در کادر Register or Login وارد کنید و در صورتیکه عضو نمی باشید با انتخاب لینک Register و پر کردن فرم عضویت(Registration) با وارد کردن نام، نام خانوادگی، آدرس e-mail و وارد کردنpassword و انتخاب موضوعات مورد علاقه خود و کلیک کردن دکمه done سیستم user name در اختیار شما قرار می دهد و با کلیک دکمه login now می توانید از این امکانات استفاده کنید.

برای استفاده ازپروفایل شخصی خود دکمه (My Profile) را از بالا انتخاب کنید. که امکان تغییر رمز عبور(password) و تغییر مشخصات شخصی و حذف و اضافه آگاهی رسانی(Add/Remove Alerts) که در قسمت آگاهی رسانی(ALERT) توضیح داده شده است و ایجاد لیستی از نشریات مورد علاقه وجود دارد.

با انتخاب لینک Remove Favorite Journals and Book Series لیست نشریات و همچنین لیست نشریات مورد علاقه خود را خواهید دید که امکان حذف و اضافه کردن هر کدام از نشریاتی را که اشتراک داشته باشید وجود دارد البته روش دیگری نیز برای اضافه کردن یک نشریه به لیست نشریات مورد علاقه خود وجود دارد که در قسمت مرور(Browse) توضیح داده شده است.

::جستجوی سریع(Quick)

در روش جستجوی سریع کلمه یا عبارت جستجو را در کادر جستجو وارد کنید، جستجو شما در تمام فیلدهای عنوان (Title)، چکیده (Abstract)، کلید واژه ها(keywords) و نویسندگان(authors) انجام خواهد شد.

::جستجوی مقدماتی(Basic)

ابتدا دکمه Search را انتخاب کنید.

سر برگ All Sources را برای انتخاب منابع جستجو انتخاب کنید.

سر برگ Basic را از سمت راست انتخاب کنید.

در هر یک از کادر های جستجو، کلمه جستجو را وارد کنید و اگر در هر کادر جستجو دو کلمه وارد کنید آن را به عنوان یک عبارت در نظر می گیرد. در جستجوی مقدماتی از منوی کشویی فیلد جستجو (Within ) فیلد مورد نظر خود را انتخاب کنید که عبارتند از:

·         نویسندگان(authors)

·         نام نشریه(Journal Name)

·         عنوان(Title)

·         کلید واژه ها(keywords)

·         چکیده (Abstract)

·         مرجع(Reference)

·         شابک(ISBN) یا ISSN

·         موسسه یا سازمانی که نویسنده به آن وابسته است (Affiliation)

·         تمام متن (Full Text) می باشد.

در روش جستجوی مقدماتی شما می توانید از عملگرهای AND، OR و AND NOT استفاده نمایید که در قسمت عملگرها توضیح داده شده است.

می توانید منابع جستجوی خود را به مجلات، کتابها و پایگاههای چکیده محدود نمایید.

می توانید موضوع (subject) جستجوی خود را مشخص کنید به عنوان مثال "Medicine and Dentistry"را انتخاب کنید و اگر تمایل داشتید که در چند موضوع جستجوی شما انجام شود با استفاده از crtl+click انتخاب کنید.

می توانید جستجوی خود را از لحاظ زمانی محدود کنید که به عنوان مثال از سال 2003 تا به حال باشد.

سپس روی دکمه Search کلیک کنید.